Maksymalny udźwig żurawia wieżowego: Co musisz wiedzieć?

Udźwig to maksymalna masa, którą człowiek lub maszyna jest w stanie podnieść lub przesunąć w różnych płaszczyznach. Gdy mówimy o udźwigu bez dodatkowych wyjaśnień, zazwyczaj odnosi się to do maksymalnej masy, jaką można podnieść za pomocą danego urządzenia bez ryzyka uszkodzenia. Wartość udźwigu może być również determinowana przez położenie środka ciężkości podnoszonego przedmiotu oraz wysokość podnoszenia. Producent urządzenia zazwyczaj podaje wartość udźwigu, określoną jako udźwig nominalny.

Maksymalny Udźwig Żurawia Wieżowego – Jak Jest Określany?

Czynniki wpływające na udźwig żurawia.

Dźwigi stanowią niezastąpione narzędzie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, przemyśle czy logistyce. Kluczowym aspektem ich efektywności jest zdolność do podnoszenia ciężkich ładunków, co określa się jako udźwig. Jednak co dokładnie wpływa na tę zdolność? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Żuraw wieżowych z największym udźwigiem.

Rekordzista w kategorii udźwigu.

20 kwietnia 2023r z linii produkcyjnej Zoomlion Tower Crane Intelligent Factory w Changde zjechał R2000-720, obecnie największy na świecie żuraw wieżowy. Łączy w sobie 158 innowacyjnych osiągnięć naukowo-badawczych i 305 patentów na wynalazek. To kolejny krok milowy i historyczny przełom w procesie rozwoju zaawansowanej produkcji w Chinach.

Nowy żuraw wieżowy Zoomlion, który pobił rekord świata, ma stać się podstawowym wyposażeniem krajowego budownictwa.

Najsilniejszy żuraw na świecie tworzą doskonałe technologie. R2000-720 może poszczycić się znamionowym momentem podnoszenia 20000 tonometrów, maksymalnym udźwigiem 720 ton i maksymalną wysokością podnoszenia 400 metrów, co odpowiada jednoczesnemu podniesieniu 500 samochodów na wysokość 130 pięter. Łączy w sobie 158 innowacyjnych osiągnięć naukowo-badawczych i 305 patentów na wynalazki, w tym ponad 60 podstawowych kluczowych technologii i 12 technologii pionierskich na skalę światową.

Pierwszy egzemplarz R2000-720 zostanie wykorzystany do budowy trójmasztowego mostu wantowego o największej rozpiętości na świecie – Ma’anshan Yangtze River Highway-Railway Bridge, zapewniając solidną gwarancję sprzętową na budowę projektu. R2000-720 dokonał innowacji i przełomów w równoważeniu masy, konstrukcji, inteligentnego sterowania i innych technologii, rozwiązując wiele światowych wyzwań dla bardzo dużych żurawi wieżowych w ekstremalnie złożonych warunkach pracy, takich jak silny wiatr, wysoka wilgotność i duże obciążenie, twierdzi przedstawiciel Zoomlion. Zastosowanie tych technologii sprawiło, że „największy na świecie żuraw wieżowy” stał się „najmocniejszą na świecie wieżą dźwigową”.

Warunki pogodowe a możliwości żurawia.

Warunki pogodowe mają istotny wpływ na możliwości działania żurawia.

 1. Temperatura w kabinie: Obsługa żurawia jest niemożliwa, gdy temperatura w kabinie spada poniżej 18˚C lub przekracza 28˚C.
 2. Warunki atmosferyczne i widoczność: Żurawie wieżowe nie mogą być użytkowane w warunkach, gdy ograniczona jest widoczność, na przykład podczas gęstej mgły lub intensywnych opadów deszczu, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno operatora, jak i osób znajdujących się wokół miejsca pracy. Dodatkowo, w czasie burzy z piorunami, ekstremalne warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne dla obsługi żurawia.
 3. Oświetlenie: Obsługa żurawia w nocy jest zabroniona bez odpowiedniego oświetlenia, co jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy, szczególnie przy manipulacji ciężkimi ładunkami.
 4. Prędkość wiatru: Transportowanie ładunków jest niemożliwe, gdy prędkość wiatru przekracza odpowiednio 10 m/s dla ładunków wielkowymiarowych i 15 m/s dla innych ładunków. To zapobiega ewentualnym wypadkom związanym z utratą kontroli nad ładunkiem w warunkach silnego wiatru.

Wybór żurawia wieżowego – Na co zwrócić uwagę?

Kryteria wyboru żurawia w zależności od projektu.

Przy wyborze odpowiedniego żurawia dla danego projektu, istotne są różnorodne czynniki, takie jak:

 1. Udźwig: W zależności od wymagań projektu, należy wybrać żuraw o odpowiednim udźwigu, który będzie w stanie podnosić i przemieszczać ładunki zgodnie z potrzebami budowy.
 2. Wysokość podnoszenia: Różne projekty mogą wymagać różnych wysokości podnoszenia. Dla budowy wieżowca konieczny będzie żuraw zdolny do podnoszenia ładunków na duże wysokości, podczas gdy dla mniejszych projektów wystarczy mniejsza wysokość podnoszenia.
 3. Rodzaj konstrukcji: W zależności od warunków terenowych, dostępności miejsca budowy oraz rodzaju prac do wykonania, można wybrać żuraw wieżowy, samojezdny lub inną konstrukcję, która najlepiej odpowiada wymaganiom projektu.
 4. Warunki atmosferyczne: Środowisko pracy oraz warunki pogodowe mogą mieć wpływ na wybór żurawia. Na przykład, jeśli projekt będzie realizowany w obszarze o silnych wiatrach, konieczne może być wybranie żurawia o większej stabilności i odporności na wiatr.
 5. Dostępność części zamiennych i serwis: Istotne jest także zapewnienie dostępności części zamiennych oraz serwisu dla żurawia, co może wpłynąć na jego wydajność i niezawodność w trakcie realizacji projektu.

Konsultacje z profesjonalistami: Klucz do wyboru optymalnego żurawia wieżowego.

W trakcie planowania każdego projektu budowlanego wybór odpowiedniego żurawia wieżowego stanowi kluczowe zadanie, które może wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo prac budowlanych. Jednak dokonanie właściwego wyboru nie zawsze jest łatwe. Dlatego też warto skorzystać z konsultacji z doświadczonymi profesjonalistami, którzy posiadają niezbędną wiedzę w tej dziedzinie. Podczas konsultacji z ekspertami budowlanymi, inżynierami i specjalistami ds. żurawi wieżowych, można dokładnie omówić wszystkie aspekty związane z wyborem odpowiedniego urządzenia do realizacji konkretnego projektu. Poniżej przedstawiamy, dlaczego warto skorzystać z takiego doradztwa:

 1. Dokładne zrozumienie potrzeb projektowych: Profesjonaliści z branży będą mogli dokładnie zrozumieć potrzeby i wymagania projektu, takie jak udźwig, wysokość podnoszenia czy charakter prac, co pozwoli na wybór najbardziej odpowiedniego żurawia.
 2. Analiza warunków terenowych: Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy, eksperci będą w stanie dokładnie ocenić warunki terenowe na miejscu budowy, co ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniego żurawia i zapewnienia bezpiecznej pracy.
 3. Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami: Specjaliści z branży mogą zapewnić, że wybrany żuraw będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz będzie zgodny z obowiązującymi przepisami i normami branżowymi.

Zobacz również:

IMG 1364

Mokotów: Idealne połączenie biznesu i komfortu.

Budynek zlokalizowany przy ulicy Olesińskiej 21, należący do PGMBW, oferuje biura na wynajem. Lokalizacja tego obiektu gwarantuje łatwy dostęp i doskonałe skomunikowanie, co jest niezwykle istotne dla każdej firmy.

praca na żurawiu

Praca na żurawiu: zarobki i wymagania.

Praca na żurawiu wieżowym to jedna z fascynujących ścieżek zawodowych, która nie tylko zapewnia emocjonujące doświadczenia, ale także atrakcyjne zarobki. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu specyficznemu obszarowi zatrudnienia, zwracając uwagę na zarobki oraz wymagania, które trzeba spełnić, aby wejść w świat pracy na żurawiu wieżowym.

Zobacz więcej Wyświetlono Wszystko

Ułatwienia dostępu