Fascynujący świat operatora żurawia wieżowego – wywiad

Dzisiaj pragnę Was zaprosić na fascynującą podróż w świat jednej z najbardziej niezwykłych postaci w branży budowlanej – operatora żurawia wieżowego. To zawód, który pełen jest wyzwań, niespodzianek i okazji do odkrywania nowych perspektyw. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się w kabinie operatora na kilkudziesięciu metrach nad ziemią? Jakie tajemnice skrywają się za kulisami tego fascynującego zawodu? Dzięki naszej rozmowie poznacie nie tylko techniczne aspekty tej pracy, ale także ludzką stronę tego niezwykłego doświadczenia.

Co sprawia, że praca z żurawiem wieżowym jest dla Ciebie fascynująca?

Jest to poczucie włączania się w proces budowy, której rezultaty są widoczne na co dzień. Gdy poruszam się przez miasto o różnych porach dnia i widzę budynki, do których przyczyniłem się swoją pracą, czuję, że naprawdę uczestniczę w tworzeniu czegoś trwałego i istotnego dla innych ludzi. To daje mi ogromną satysfakcję i motywację do dalszego działania.

Czy możesz podzielić się niezwykłym doświadczeniem związanym z pracą na żurawiu?

Najbardziej ryzykowne sytuacje na żurawiu często mają miejsce podczas zmiany pogody. Pewnego dnia, gdy nadciągnął gwałtowny wiatr, musiałem szybko zejść na dół. W trakcie opuszczania żurawia, rozpoczęła się ulewa. Byłem całkowicie przemoczony, nim dotarłem na ziemię. To był przypadek, który pokazał mi, jak ważne jest zachowanie ostrożności w takich warunkach. Choć sytuacja ta była stresująca, na szczęście zakończyła się jedynie na „mokrym doświadczeniu”. Takie momenty, pozostają na długo w pamięci, stanowiąc przestrogę przed niebezpieczeństwem pracy na wysokościach. Zdecydowanie powinienem zejść dużo wcześniej, ale wiesz jak to jest kiedy jesteś nowy i nie masz jeszcze wyczucia.

Jakie są największe wyzwania, z jakimi musisz się mierzyć podczas codziennej pracy na placu budowy?

Jednym z największych wyzwań jest efektywna organizacja pracy dla ekip na dole. Często zdarza się, że kilka brygad jednocześnie potrzebuje obsługi żurawia, co wymaga precyzyjnej koordynacji. Operator musi być w stanie szybko ocenić, który zespół potrzebuje najpilniejszej pomocy i skierować żuraw w odpowiednie miejsce. To wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także dobrej komunikacji i zdolności szybkiego podejmowania decyzji w dynamicznych sytuacjach. Trzeba też być asertywnym i to często (śmiech).

Czy jest jakaś konkretna rzecz, za którą lubisz pracę na żurawiu?

Jest coś, co szczególnie lubię w swojej pracy – to widoki z kabiny operatora. Każdy żuraw wieżowy oferuje inne perspektywy i widoki, co sprawia, że praca na żurawiu nigdy się nie nudzi. To fascynujące doświadczenie obserwować świat z takiej wysokości i oglądać miasto czy krajobrazy w różnych warunkach atmosferycznych i o różnych porach dnia. To jest właśnie to, co sprawia, że moja praca jest niezwykle interesująca i pełna niespodzianek.

Czy zauważyłeś jakieś zmiany w branży budowlanej, które wpłynęły na to, jak wykonywana jest praca operatora żurawia?

Tak, zdecydowanie zauważyłem pewne zmiany, szczególnie po wejściu w życie nowych zapisów w rozporządzeniu, które miały miejsce 16 lutego 2019 roku. Jednym z głównych punktów tych przepisów było ograniczenie czasu pracy operatora żurawia do 8 godzin. Jest to wyzwanie zarówno dla operatorów, którzy muszą być bardziej świadomi swoich praw, jak i dla firm budowlanych, które muszą dostosować się do nowych regulacji. Jednakże, stopniowo widać coraz większą świadomość i akceptację tych przepisów w branży budowlanej.

Czy masz swoje ulubione narzędzia albo technologie związane z obsługą żurawia wieżowego?

Tak, istnieją pewne narzędzia i technologie, które bardzo ułatwiają mi pracę jako operatora żurawia. Jednym z moich ulubionych jest aplikacja do pomiaru siły i kierunku wiatru. Dzięki niej mogę szybko i dokładnie ocenić warunki atmosferyczne na placu budowy, co jest kluczowe dla bezpiecznej pracy. Dodatkowo, czasami montujemy kamery na zbloczu, co umożliwia podgląd załadunku nawet wtedy, gdy znajduje się on po drugiej stronie budynku. To sprawia, że zarówno monitorowanie procesu załadunku, jak i zapewnienie bezpieczeństwa pracy stają się o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne.

Opowiedz o najbardziej satysfakcjonującym projekcie, przy którym miałeś okazję pracować. Co sprawiło, że był on dla Ciebie wyjątkowy?

Jeden z najbardziej satysfakcjonujących projektów, przy którym miałem okazję pracować, to budowa stadionu narodowego. Jeszcze na kursie miałem możliwość uczestniczyć w tym projekcie, co było dla mnie ogromnym zaszczytem i wyzwaniem zarazem. Kilka lat później, kiedy oglądałem mecz na tym stadionie, poczułem ogromną satysfakcję, widząc, jak moja praca przyczyniła się do stworzenia tego imponującego obiektu. To było niezwykłe uczucie, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę do budowy miejsca, które teraz służy ludziom z całego kraju.

Jakie są najważniejsze rzeczy, o których każdy powinien wiedzieć, zanim zdecyduje się na pracę jako operator żurawia wieżowego?

Przed podjęciem decyzji o karierze jako operator żurawia wieżowego istnieje kilka istotnych rzeczy, których warto być świadomym. Przede wszystkim, kandydat powinien zdawać sobie sprawę z konieczności przejścia odpowiednich badań lekarskich i psychotechnicznych przed przystąpieniem do kursu. Jest to potwierdzenie, że osoba ta jest w odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej do wykonywania tej pracy, która wiąże się z wysokim poziomem odpowiedzialności. Dlatego też, taka wstępna ocena stanu zdrowia i sprawności umysłowej jest niezbędna dla bezpieczeństwa samego operatora oraz osób pracujących na placu budowy.

Dziękujemy naszemu rozmówcy za fascynujące spojrzenie na pracę operatora żurawia wieżowego. Jeśli marzycie o pracy na wysokościach, teraz wiecie, na co zwrócić uwagę i jakie umiejętności rozwijać. Do zobaczenia na kolejnych budowach!

Zobacz również:

1718169840325

Wpływ pandemii COVID-19 na rynek wynajmu biur: Preferencja mniejszych biur na wynajem i praca zdalna.

Pandemia COVID-19 wywarła ogromny wpływ na każdy aspekt naszego życia, w tym na rynek wynajmu biur. Przed pandemią dominowały duże, otwarte przestrzenie biurowe, promujące współpracę i interakcję między pracownikami. Dziś, w nowej rzeczywistości, obserwujemy zmiany w preferencjach najemców, skłaniających się ku wynajmowi mniejszych biur oferujących więcej prywatności.

IMG 1364

Mokotów: Idealne połączenie biznesu i komfortu.

Budynek zlokalizowany przy ulicy Olesińskiej 21, należący do PGMBW, oferuje biura na wynajem. Lokalizacja tego obiektu gwarantuje łatwy dostęp i doskonałe skomunikowanie, co jest niezwykle istotne dla każdej firmy.

Zobacz więcej Wyświetlono Wszystko

Ułatwienia dostępu